مارگون آبشاری استثنائی با ویژگیهائی خاص

          در گذشته آبشارهائی در مناطق مختلف دیده بودم که در نوع خود منحصر بفرد و دارای ویژگی های خاص بودند منجمله،  آبشار آسیاب خرابه  در استان آذربایجان غربی، جواهرده درگیلان، نیاسر درکاشان،  اولنگ رامیان در گرگان،،  دره گاوان یزد، آب هفت رنگ مجن شاهرود در سمنان و.....

 

.         کاش این پل فلزی هم متناسب با طبیعت طراحی و ساخته می شد         آبشارمارگون 3فروردین 94  باتوجه به موقیعیت استثنائی یاسوچ از لحاظ قدمت و جدید بودن شهر به گزیده ای از مطالب مندرج در وبلاگهای زیر mehrdadesmaeili.blogfa.com  و .mehrdadesmaeili.blogfa.com و fa.wikipedia.org/  (با اضافه نمودن اندکی از اطلات شخصی)  می پردازم  

             نام محلی یاسوج، «یاسیج» یا «یاسیگ» به معنی «محل و ماوای یاس» بوده است که در کنار رود بشار در دامنه قله دنا قرار دارد. برخی «یاسیج» را سرزمینی با گلهای یاس فراوان می دانند و برخی نیز بر این باورند که یاس نام قبیله ای از مردم یا مردمانی بوده است. پیش از ایجاد شهر یاسوج در 6 کیلومتری آن، شهرک قدیمی به نام «تل خسرو» قرار داشت که زمانی مرکز نفوذ خان های بویر احمد علیا بود که جز تپه های پراکنده روستایی کوچک، اثری دیگر از آن قدیمی باقی نمانده است. «تل خسرو» بیش از دوهزار سال قدمت دارد. احداث ابنیه معاصر در پیرامون آن از سال 1309 شمسی شروع و تا سال 1323 ادامه یافته و پس از آن متروک شده است. یکی از عوامل ایجاد شهر، وضع مساعد جغرافیایی و طبیعی این محل است که آب و هوا و خاک مناسبی دارد و از فضاهای تفرجگاهی، جنگل های سر سبز بلوط، دره ها، کوه ها و منابع آب کافی برخوردار می باشد.

           یاسوج دارای آب وهوایی چهارفصل ودارای میادین و پارکهای متعدد و همچنین آبشارهای زیبا، پارک بزرگ جنگلی و کوهستانی همراه با استراحتگاه ها درفصل بهارو تابستان می باشد

         یاسوج مرکز استان کهگیلویه وبویر احمد است ( آقای مهندس ولی رمضانی کارشناس محیط زیست گفتند به یاسوج کهگیلویه و به اطراف یاسوج یعنی شهرهای تابعه و روستاها یش بویر احمد گویند) که در سال 1335  روستائی به نام یاسیچ با جمعیت 34 نفربوده و در سال 1343 (در پی تصمیم حکومت وقت مبنی بر اسکان عشایر بجای کوچ نشینی) به عنوان مرکز فرمانداری کل  کهگیلویه انتخاب شد. درسال1344 دارای  یک خیابان اصلی و مجموعه ای ازخانه های سازمانی گردید. جمعیت ان درسال  1345به931 نفررسید و درسال 1355 به   4500 نفرافزایش  و مرکزاستان شد. جمعیت فعلی بالغ بر120هزار نفرمی باشد.

       صنایع دستی این منطقه قالیچه‌بافی، جاجیم‌بافی و جوال‌بافی می باشد. مردم این منطقه به زبان فارسی با گویش لری سخن می گویند و به علت کوچ قبایل و عشایر ایل بزرگ بویر احمد، جمعیت شهر در نوسان است. مکان های دیدنی و تاریخی تل خسروی، تل مهره ای، تپه دم چنار، تپه ملا کانیه (کوشک ملا کانیه)، تل شهداء، قبرستان پای چل، بقعه امام زاده حسن،بقعه امام زاده قاسم، بقعه امام زاده پهلوان،امام زاده عبدالله، تخت شاه نشین (پایه پل)، آثار تنگ سروک و پل های پاتاوه از جمله دیدنی های شهرستان بویر احمد محسوب می‌شوند. شهرستان بویر احمد یکی از شهرستان های استان کهگیلویه و بویر احمد می باشد.

  فاصله یاسوج تا اردکان 80 کیلومتر و یاسوج تا سمیرم 160 کیلومتر، از راه میمند به سمیرم و اصفهان. و یاسوج  تا
بروجن 280 کیلومتر.و یاسوج به نور آباد و دو گنبدان 72 کیلومتراست

           در3 فروردین94 عازم آبشار مارگون در 65 کیلومتری یاسوج در نزدیکی دو روستای کمهر و مارگان یا مارگون شدیم سالها قبل بهمراه گروهی از بانوان استانداری یزد و نیز پنج سال پیش درسفری دیگر به اتفاق خانواده ، ازدو آبشار دیگری در شهر یاسوج دیدار کرده  بودم.

           در یک کیلومتری آبشار ، در دو طرف جاده کم عرضی اتومبیل بازدید کنندگان پارک شده بود و رفت و آمد را برای خود روهائی که در حال رفت و برگشت بودند غیر ممکن می ساخت لذا ضروریست تا مسئولین ذیربط لا اقل در روزهای تعطیل قوانین خاصی برای رفاه حال هموطنان اعمال نمایند.

          پارکینگ بزرگی در 800 متری آبشار ساخته بودند که اکثر رانندگان بجهت عدم اطلاع از وجود پارکینگ، اتومبیل هایشان را در دو طرف این مسیر تنگ پارک کرده، هم خود و هم دیگران را به زحمت می انداختند. از پارکینگ بزرگ، بقیه مسیر پیاده رو و سنگ فرش بود و در انتها به پله ‌های سیمانی زیادی که ساخته اند ختم می گردید.

        از دیگر مسائل قابل توجه نبودن و یا در معرض دید قرار نگرفتن نمازخانه بود که نظر مسئولین مربوطه را به این مهم جلب مینماید.

       آبشار مارگون بزرگترین و مرتفع ترین آبشار چشمه ای در جهان است و در فاصله 45 کیلومتری شهرستان سپیدان فارس قرار گرفته و منطقه تحت حفاظت محیط زیست فارس است که یک واحد محیط بانی نیز در محل پارکینگ دایر میباشد.

          این آبشار سرچشمه رودخانه ای است که  آب آن از سوراخهای بدنه دیواره صخره ای کوه  به بیرون ریخته میشود و در بالای کوه هیچ رودخانه ای وجود ندارد آب آن در گرم ترین فصل سال بسیار خنک و زیر 10 درجه می باشد.

این آبشار از لحاظ تقسیمات کشوری در شهرستان سپیدان واقع و با مرز یاسوج و سپیدان بیش از ۱۰ کیلومتر فاصله دارد . دو روستای لوداب و مارگون هم در بین یاسوج و سی سخت قرار دارد که با روستای مارگون سپیدان متفاوت است.

/ 0 نظر / 214 بازدید