بیاد یکی از قدیمی ترین شهرداران یزد

          علی عسکرخان عسکری کامران که درسال 1304 خورشيدي درمحله ییروبرج.دیده بجهان گشود.فرزند ميرزا محمدعلي خان و بی بی فاطی خانم و همسرش گیتی فرزندسیدعلی اکرمی بود. آقای اکرمی انسانی بودکه برای مسافران خسته از راه در جاده یزدساغند در زمان کهولت و با خودرو خویش هرروز این مسیر رادراوایل دهه شصت جهت احداث قنات و دست یابی به آبی هرچند اندک طی میکرد و معتقد بود اگر درمناطق دور افتاده بکمک مردم خسته و نیازمند شتافتی، توفیقی است الهی که نصیب هرکس نمی شود.‍

             علی عسکرخان روزچهارشنبه 5 اردیبهشت 97 در بیمارستان دوست صمیمی خود دکتر مرتاض بدیارباقی شتافت.شادروان علی عسکرخان با مدرک ليسانس حقوق، بسمت شهردار یزد انتخاب شد زمانیکه زمینهای صفائیه توسط زنده یاد رضا صراف زاده برای سکونت آماده می شد مرحوم خان با سرمایه خود و حفر چاه بنیان گذار (آریاشهرسابق) آزاد شهرگردید و تا حدود زیادی مانع برج سازی و پشرفت غیر اصولی گسترش شهرریزد شد.

                   تاسیس کارخانه.پارچه بافی گردباف، با 300 کارگردر خیابان فرود گاه و سهیم کردن کارگران در سود کارخانه علاوه بر اشتغال زائی وکمک به صنعت کشور از دیگر اقدامات خدا پسندانه وی بشمار می آید .

                           درسال 1336 متصدی پست شهرداریزد که اولین دوره انجمن شهریزد بود توسط اعضاء بعنوان اولین شهردار منتخب از طرف اعضاءانجمن انتخاب گردیدوتوانست تا پیش از پیروزی انقلاب کار های سودمندی.مانند آب لوله کشی، آسفالت معابر،متصل شدن برق یزد به شبکه سراسری همکاری صمیمانه با بهداری و بهداشت عمومی، کمک به انتزاع آموزش و پرورش یزد از اصفهان، انحام دهد.

        

         با توجه به تسلط خان به زبان انگلیسی که توسط افراد خارجی مقیم یزد آموزش دیده بود با درخواست اداره فرهنگ در مدارس یزد به تدریس  پرداخت. خان در سمنان نیز سابقه تدریس زبان انگلیسی درمدارس را داشت.

                 دکترمحمداولیائی دندانپزشک و دانش آموخته استاد در دبیرستان ایرانشهر طی مصاحبه ای در سال 88 می گوید. «جناب خان در تدریس زبان انگلیسی بسیار سخت گیر بودند ایشان کتاب های مختلفی منجمله لیدرهفت که پراز لغات و اصطلاحات بود تدریس می کردند دیگرکتابهای پیشنهادی ایشان نیز برایمان خیلی سنگین و سخت بود امّا بسیار عالی بود.

             روزی یکی از دانش آموزان که بعدا مهندس برق شد برای ایشان نامه نوشت و اعتراض کرد، بعد از دریافت این نامه استاد دیگر کلاس نیامدند.

             آقای محبوبی مدیر مدرسه نویسنده نامه را پیدا کردند و دانش آموز خاطی را وادار به عذرخواهی نمودند.

             علی عسکرخان آنقدر خوب و مهربان بودندکه پذیرفتند و دوباره به کلاس آمده،فرمودند حداقل نصف این کلاس باید درکنکور قبول شوید و به دانشگاه بروید.

            آنروزها دوکلاس طبیعی و ریاضی رابجهت کمبود دبیر زبان ادغام کرده بودند و این کار برای محصل و معلم خیلی سخت بود.

            وقتی در سال 1332 بین هشتهزار نفر رتبه 5 کنکور شدم و به دانشگاه شیراز که به سیستم امریکایی اداره می شد رفتم بقدری به انگلیسی تسلط داشتم که استادخارجی ام پرسید دبیر کلاس ششم شما چه کسی بودند؟

           شخصیت آقای علی عسکرخان بگونه ای است که جناب دکترمرتاض دوست و هم کلاسی ام درغیبت دبیر و دوست خود همیشه و را «ایشان» خطاب می کنند. استاد دبیری پخته و خونسرد و متین و عاقل و ورزشکار و از خیرین بوده و هستند. در آریاشهرچاه آب و زراعت داشتند زمانیکه شهردار بودند. مسیربلوار ده فجربطرف خلدبرین را آباد کردند و کارهای خیر زیادی انجام دادند و بخاطرهمین دعا های مردم و شاکردانشان است که خوشبختانه درسن90 سالگی قوی و سر حال اند.» برگرفته از صحبتهای سرکار خانم اقدس بقائی

           یادآوری : در فامیل عسکری کامران سه نفر نام علی عسکر خان دارند 1- علی عسکرخان اول پسر پنجم محمد تقی خان والی 2- حاجی علی عسکر خان دوم پدر بزرگ امیر حسین و علی عسکر خان شهردار و 3- علی عسکر خان سوم برادر محمد علی خان ندای یزد و شهردار یزد . وبی بی علی عسکر خان که زن هستند ومادر بزرگ مادر من(اقدس بقائی) می باشند . هنوز بین یزدی ها مرسوم است که می گویند انگار نوه بی بی علی عسکرخان است

/ 0 نظر / 218 بازدید