بانوی نیکوکاریزدی دردهه 40 شمسی

             باتوجه به روحیه نیکوکاری وخیرمندی بانوان یزدی دراکثرابعاد فرهنگی، اجتماعی وعام المنفعه ، کمتربا حرکتهای خدا پسندانه ونام آنها آشنا هستیم .درحالیکه آشنائی باشیوه تفکرو نحوه عملکردشان در زندگی می تواند  الگو و زمینه سازفکری دیگران شده وخود عاملی درراه استمراراهداف مقدس نوع دوستی باشد .

           ما بکرات از چهارراه فاطمیه گذشتیم، به هتل لاله سرزدیم، اسم آب انبارو حمام ومسجد گلشن را شنیدیم بدون اینکه از شرح حال زن مؤمنه ای که واقف   آنها بوده است کمترین اطلاعی داشته باشیم      

                                      

        مرحومه حاجیه بی بی فاطمه مُرَوِج معروف به فاطمه گلشن از زنان نیکوکار و بنام یزد بود که از خود آثار ارزشمندی به یادگار گذاشت. وی تنها فرزند مرحوم حاج علی اکبر محله تَلی "مُرَوِج" از تجاربنام یزد درسال1290 چشم به جهان گشود ودر1373دارفانی را وداع گفت وی از سال های 1320 الی 1376 در منزل مرحوم پدری اش در محله تل زندگی میکرد. او در دهه های 40 اقدام به احداث اماکن عمومی وعام المنفعه نمود که به تعدادی ازآنها بشرح زیراشاره می شود :

1 – وقف زمینی به مساحت هزار مترمربع، جنب حمام جهت ساختن مسجد، که در سال 1358مسجد فاطمیه در آن بنا گردید. 

       2 - حمام گلشن: این حمام  با مساحتی حدود 600 مترمربع درمیدان مارکار، ابتدای بلوار منتظرقائم، درکوچه حمام گلشن، در سال 1331 به دستوراوساخته و وقف گردید که تا سال 1380 فعال بود. این حمام به جهت ساختمانهای جدا گانه مردانه،زنانه واقلیت مذهبی زرتشیان دریک محل تا حدودی منحصربه فرد می باشد. لازم بذکراست که در بالای هر درب ورودی کتیبه اختصاصی مربوطه نیزقرار داشت. این بنا تاکنون به ثبت میراث فرهنگی نرسیده ودرحال حاضر کارگاه نجاری و انبار کالا می باشد.

         3 - آب انبار جنب حمام : این آب انباردر زمینی  به مساحت 400 مترمربع در نزدیکی حمام بنا وآنرا وقف نمود .

       4  - آب انبار گلشن: آب انبار گلشن در جنب خانه گلشن قرار دارد و از بناهای دوران معاصر می باشد.سال ساخت آب انبار1328شمسی است. آب انباردو پاشیر و پلکان جداگانه برای استفاده مسلمانان و زرتشتیان دارد. این بنا دارای چهار بادگیر و ارتفاع آنها از سطح زمین 13 متر و حجم مخزن آن دو هزار متر مکعب است ودرزمینی به مساحت چهارصد مترمربع احداث شده است

          5 - خانه گلشن: (هتل لاله فعلی) با مساحت هزارو چهارصد مترمربع را حاج علی اکبرُمرَوِج محله تَلی، درمحله تل، خیابان دهم فروردین، کوچه دروازه قصاب ها، جنب آب انبار گلشن ساخته است و به دخترش، بی بی فاطمه، و دامادش، حاج آقا حسین گلشن، بخشیده است به همین جهت به خانه گلشن معروف می باشد. قدمت ساخت 120 سال و به ثبت میراث فرهنگی درآمده. این خانه: 1100مترمربع زیربنا، سه حیاط شامل بیرونی اندرونی ونارنجستان وتعداد 17اتاق(به انضمام حوضخانه) و دو درب ورودی دردوکوچه جنوبی وشرقی می باشد و نیز دارای چندین فضای خدماتی(شامل:آشپزخانه و چایخانه) است.              

راهرو سمت راست کنارطاقچه درپای درب ورودی اطاق سه دری که اتاق اختصاصی مرحوم حاجیه بی بی فاطمه گلشن بود محل اختفاء گنج بوده است. سازمان میراث فرهنگی درسال1375هنگام بازسازی آنرا کشف ومطابق قانون عمل نمود.

                     باتشکر از: مهندس مریم میرزائی که مرا صمیمانه درتهیه این گزارش یاری نمودند.

/ 2 نظر / 203 بازدید
سایه

سلام آیا حمام گلشن در سال 77 در فهرست آثار ملی ثبت نشد؟ ورودیهای جداگانه کدامند؟ در پلان فقط یک ورودی دیده میشود که به دوحمام جدا گانه دسترسی دار: جمام بزرگتر و کوچکتر...... آیا یکی زنانه و دیگری مردانه است؟ یا یکی برای مسلمانان و دیگری برای زرتشتیان؟ دوست عزیز خواهش میکنم پاسخ سوالم را بفرمایید ایمیل من sayeh.90.11@gmail.com نظر شما بعنوان یک کارشناس محلی برایم مهم است ممنون منتظر پاسخ شما هستم

شیرین

درود کاش در مورد اینکه چرا گنج را بی بی فاطمه مخفی کرده نیز می نوشتید.