گفتگو با استاد حرازی خطاط و خوشنویس پیشکسوت آموزش و پرورش یزد

هنر برتر از گوهر آمد پدید

توفیق داشتم تا در جلسه کانون بازنشستگان آموزش و پرورش یزد استادحرازی، هنرمند متعهّد خطاط و دبیر قدیمی و خوشنویس فرهنگ یزد را ملاقات نموده و گفتگوئی با ایشان داشته باشم که گوشه ای از آن بسمع و نظر خوانندگان محترم می رسانم

  استاد حرازی می گویند: «من محمود حرازي زاده يزدي و پدرم بمانعلي و مادرم صغری و متولد محله کوی علیا یزد در‌14/05/1316 می باشم .

 در 7 سالگی وارد دبستان علمیه در بازارخان بمدیریت شیخ علی ذوالمفاخر شدم معلمانم در ابتدائی بترتیب آقایان 1- مرحوم بیانی که از اقوام مدرسی های لب خندقی و اولین مشوق من در خوشنویسی بودند 2- صادق خلدی 3- ذبیحیان 4- پوست فروش 5- پسر آقای مدیرمدرسه آقای ذوالمفاخر6- عباس آقانیک پور

          بعد ازگرفتن گواهینامه ششم ابتدائی در سال 1328 وارد دبیرستان ایرانشهر یزد شدم . مدیر دبیرستان آقای.حسین محبوبی و نظامت بعهده آقای ابوالقاسم قلمسیاه بود تعدادی از دبیرانم سیدمحمودشمس خرمی دبیرشیمی ، دکترشهاب( مشاهی سابق و برادر آقای حسین مشاهی مدیر دبیرستان ایرانشهر) دبیر فقه و عربی. ایشان بی اندازه با سواد و خوب بودند و الان در مشهد تشریف دارند. ، سیدمهدی چیتی دبیرنقاشی و محمد نفیسی(دارائی باف سابق)دبیر فیزیک بودند در سال 1331 به دانشسرای مقدماتی یزد به ریاست مرحوم حسین فخرالدینی و نظامت آقای احمد پرورش رفتم دبیرانم در دانشسرا آقایان کشوری فیزیک سیدشمس الدین شمس خرمی شیمی، دارائی و شاهپورعلومی ورزش ، زبان خدابخش منیری که بی اندازه مسلط به انگلیسی و تحصیل کرده انگلستان بودند ودر لندن هم بین همه کشورهای شرکت کننده اول شده بودند.ایشان بسیار نجیب و شریف و خوب و مهربان و از خیرین بنام یزد هم بودند. آشیخ علی آیت اللهی دبیر دینی و عربی، ولی الله خاتمی عموی رئیس جمهورمان ریاضی و مرحوم عباس زینی معروف به عباس موسی مردی فوفق العاده متشخص و بی اندازه مورد احترام آقای فخر الدینی و دانش آموزان بود و همگی بسیار ازایشان حساب می بردیم. آقای گبل و سپهر هم دبیر زبان بودند. من موفق به اخذ دیپلم دانشسرای مقدماتی در سال1334. شده و همانسال به استخدام آموزش و پرورش یزد در آمدم و در دبیرستانهای ایرانشهر، کیخسروی، شهناز، ایراندخت، 17شهریور و شیخداد بتعلیم خوشنویسی پرداختم.

     در سال 1336 وارد انجمن خوشنویسان یزد شده و در سال 1342 بعد ازطی آزمونهای سخت کشوری که همزمان در شهرهای مختلف کشور برگزار میشد و دارای مراحل مختلف ابتدائی و متوسطه و عالی و ممتاز بود شرکت کردم(لازم بذکر است که برگه های شرکت کنندگان در تهران تصحیح و تعین سطح و امضاء می شد) موفق به اخذ مدرک ممتاز و تعلیم خط شدم.

         مدت 8 سال بعد از استاد سیدابوالقاسم بهشتی رئیس انجمن خوشنویسان.واقع در کوچه مسجد برخوردار بودم و بعد از من بترتیب استاد ولی رهبر، محمدرضا امامی، و........ریاست انجمن را بعهده داشتند. در حال حاضر محل انجمن خوشنویسان واقع درکوچه حنا و درمحل هنرستان صادقیان بوده و ریاست آن با سرکارخانم زهرا (مهناز)حکمی می باشد.

         در سال 1379 به عنوان خادم بین المللی در هشتمین جشنواره قرآنی برگزیده شده و از دست مبارک رئیس جمهور وقت جناب آقای سیدمحمد خاتمی مفتخر به دریافت لوح خادمی قرآن وجایزه مخصوص خادمی قرآن

     تا بحال 25 عدد زیارت عاشورای امام حسین ع را .برروی پارچه و مخمل و کتان و مقوا جهت نصب و استفاده در مجامع مذهبی نوشته ام

   چندین نمایشگاه خوشنویسی در سراسر کشور دایر نمودم .

 

    نوشتن بیست زیارت عاشورا در روی پارچه به ابعاد 22×14 متر، وقف وقت الساعت کاری بسیار ارزنده و زیباست که در محافل و مجالس روضه خوانی و مناسبتهای مذهبی نصب و استفاده میشود.

    ترمیم خطوط قدیمی از سال1334 تاکنون در کتابخانه حاج آقا وزیری که اکثرا با حضور و با مصاحبت با آن مرحوم انجام می شد.

     به توصیه مرحوم وزیری برای شادی روح پدر و مادرم اقدام به نوشتن قرآنی به ابعاد 70×50 نمودم.

    هم اکنون مشغول نوشتن قرآنی به ابعاد 70×100 سانتی متر و دیکری 50 در 70سانتیمتر هستم که در نوع خود بی نظیر است. این قرآن هر صفحه 11 سطر دارد که سطراول وآخرهر صفحه با یک حرف شروع می شود.

   در حال حاضر علاوه برتحریرقرآن مشغول نوشتن اشعار مولوی حافظ سعدی و صائب تبریزی روی کاسه بشقاب های زرین و سفالین می باشم.

   کار خطوط منقش بر روی کاسه های سفالین با خطّ طلا نتنها مورد توجه مسئولین ومردم کشورم، بلکه مورد تحسین جهانیان قرار گرفته است.

      آثارم در 7 نمایشگاه تخصّصی در شهر های شیراز، اصفهان، تبریز، بندرعباس، و کشورتاجیکستان در معرض دید عموم قرار گرفته است. و 10 نمایشگاه عمومی در یزد و نیز در نمایشگاه بین المللی در سالن حجاب تهران داشته ام.

      خوشبختانه همسرم سرکارخانم بی بی رباب پسران در تمام امور مشوقم بوده و خودنیز به کتابت قرآن مشغول ودارای مدرک عالی خوشنویسی می باشند.

      45 سال است که بطور مستمر در دبیرستانهای یزد و دانشگاه فرهنگیان مشغول تعلیم خط می باشم.

      درسال 1375 به عنوان معلّم نمونه خوشنویسی و در سال 1379 به عنوان پیشکسوت خوشنویسی در استان انتخاب شدم.

علت موفیقتهایم را ناشی از خدمت به قرآن و اهل بیت، نیکی فراوان به پدر و مادر و همکاری ها و همدلی های همسرم و نیز محبت مردم عزیز و دوستان خوبم می دانم.

خط و خوشنویسی را در محضرمرحومان بیانی حسین محبوبی استاد سیدمهدی چیتی استاد علیمحمد کاوه فرا گرفته و از وجودشان بهره مند گشته و خود را درهمه حال بعد از خداوند و ائمه اطهر مدیون آنان می دانم. این عزیزان در زندگیم الگو و نیز مشوقم بودند

       دارای 3 پسربنامهای حسین مهندس کشاورزی محسن دکتر عموی و مدیرکل فعلی حلال احمر استان یزد و احسان مهندس و فوق لیسانس حسابداری و سرپرست بیمه سلامت(خدمات درمانی یزد) و یک دختر بنام فاطمه خانه دار و لیسانس صنایع دستی. باید اضافه کنم هرکدام از فرزندانم علاوه بر مدارک عالیه دارای مدرک عالی خوشنویسی نیز می باشند.ضمنا فرزند فاطمه بنام شهرزاد جیحون نقاش و موسیقی دان نیز می باشد »

     با آرزوی طول عمر و سلامتی و موفقیت بیشتر برای استادحرازی .

/ 0 نظر / 180 بازدید