دیدگانم بسویت نگران است هنوز...

 از پدر می نگارم .....

         پدری فرهنگی و فرهیخته

             یاد و نامش همیشه در یادها گرامی یاد.

                                علی اکبرمرات را می گویم.

بنام خدا

استاد علی اصغر مطهری نیا که خود از فرهیختگان عرصه علم و ادب و مدرس دانشگاه هستند در چهلمین روز درگذشت پدرم این مطلب را در نشریه یزدامروز نوشتند.ضمن تشکر از این استاد گرانقدر و حق شناس امیدوارم که ارج نهادن به استادان ,فرهیختگان ,پیشکسوتان و پویندگانی که راه پر فراز و نشیب آموختن را برای ما هموار ساخته اند در فرهنگ ما نهادینه شود.

"به یاران رفته درودی فرست"

 مرحوم علی اکبر مرآت بر بنده حق تعلیم و تربیت بسیار داشت . سالها پیش که در دبیرستان "مهر نگار مهریز" دانش آموزی می کردم او دبیر ادبیات فارسی و عربی و معارف اسلامی بود .

چهره ای پر صلابت ، استوار و متین ، اما دوست داشتنی داشت . با تأنی گام بر میداشت . محکم و مطمئن سخن می گفت و در کار تعلیم و تربیت دانش آموزان جدی ، سخت گیر و کوشا بود .

 مرارتهای راه ناهموار آن روز یـزد – مهریز را به جان می خرید و هر روز در وقت مقرر بر کرسی تعلیم می نشست . با فصاحت کم نظیر سخن می گفت . سخنانش گرم و بدیع و دلپذیر بود . نکته ها و داستانهای دلنشینی برای گفتن داشت . با تاریخ ایران آشنا بود و " به مقتضای حال و مقام " از گدشته با شکوه ایران سخن می گفت .

 خطی خوش داشت و انشایی مطنطن و منشیانه اما گیرا و استوار . بی روی و ریا به اسلام عشق می ورزید و دانش آموزان را به تقوا و فضیلت فرا می خواند . بارها در طی سخن به آیات قرآن کریم و احادیث نبوی استشهاد می کرد.

 او پیوسته از مردی و مردانگی سخن می گفت و جوانمردی را می ستود .

 مردی که او از آن سخن می گفت به حقیقت همان انسان کاملی است که دیوژن در جستجوی آن بوده است و مولوی در دیوان شمس با بیتی او را جاودانه کرده است .

 " دی شیخ با چراغ همی گشت گرد شهر       

                  کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست "

 مرحوم مرآت نه تنها معلم اخلاق و فضیلت بود که خود تجسمی از آن نیز به شمار میآمد. وطن دوستی ، تعهد و اعتقاد راستین به اسلام از صفات بارز و برجسته او بود .

 این معلم بزرگوار که اکنون چهلمین روز درگذشتش را به سوگ می نشینیم در سال 1305 چشم به جهان گشود  و در سال 1/7 / 1323 به خدمت اداره فرهنگ وقت در آمد و سرانجام در روز دوشنبه 3 آدر ماه 1382 روی در نقاب خاک کشید . شاید بسیاری از اولیای فرهنگ از هجرت این معلم قدیمی مطلع نشدند و شاید مطلع شدند و مجال شرکت در مجلس ختمش را نیافتند . کاروان عمر می کذرد . انسانها می آیند و می روند . اما انسانیت باقی می ماند و یاد مرآت در سینه صدها دانش آموزی که پرورده است جاودانه خواهد بود.

 مغـنی ملولم دو تــایی بــــزن             

                        به یکتایی او که تــایی بــزن

 به مستان نوید سرودی فرست            

                               به یاران رفته درودی فرست

 علی اصغر مطهری نیا   استاد دانشکده فنی امام علی (ع)

             

/ 0 نظر / 89 بازدید