خوش باش دمی و اخبار یاد یاران یزد، دانستنیها

می نوش که عمر جاودانی این است

خود حاصلت از دور جــوانی این است

هنگام گل و گل است و یـــاران سرمست

خــوش باش دمی که زندگانــی این است ... .

///////////////////////////////////////////

ازتاریخ اول آبان 93 اشاره ای کوتاه به پاره ای ازاخبار شهر که مرتبط با اهداف یار یاران یزد است پرداخته شده ومنبعد نیز ادامه خواهد داشت

اخبار یاد یاران

         جلسه کانون بازنشستگان آموزش وپرورش با شورای اسلامی شهریزد :  

                راس ساعت 5/9 صبح روزسه شنبه 22اردیبهشت94با حضور اعضاء هیئت مدیره کانون بازنشستگان آموزش و پرورش یزد در محل شورای اسلامی شهرجلسه ای تشکیل گردید در این نشست آقای زارع ضمن تبریک هفته معلم از آقای امیرحسین رادمنش عضو محترم شورای شهر که از فرهنگیان مطرح استان می باشند خواستند تا ادراه جلسه را عهده دارگردند. آقای رادمنش بابیان اقدامات معنوی ورفاهی آقای شهسواری چه درزمان ریاست سازمان آموزش وپرورش، و نیز درسمت ریاست هیئت مدیره کانون بازنشستگان استان یزد خواستند تا ایشان هدف از تشکیل جلسه را بیان نمایند.

              آقای شهسواری ضمن تشکر از اعضاء محترم شورای شهر گفتند حضور ما در این نشست برای همکاری در خدمت بشهر و همکاری با اعضاء محترم شورای شهر یزد می باشد زیرا پیشکسوتان فرهنگی دارای توانمندیهای زیادی ازجهت  نیروی علمی، هنری ؛ فنی، تخصصی ،نویسندگی ، پزوهشگری  وخیریه می باشند . در صورتیکه کانون و شورا درکنار هم باشند بیشتر وبهتر می توان پاسخگوی نیازهای مردم بویژه این قشر که بعد از بازنشستگی بسبب عدم شناخت توانمندیهایشان گوشه عزلت گرفته و منزوی شده اند  ولی علیرغم همه کمبودها بجهت مناعت طبع قانع وصبورمی باشند، تعامل وهمکاری فکری و معنوی داشته باشیم آقای شهسوار در زمینه های فوق مطالب مشروحی را بیان نمودند و اضافه کردند کانون بازنشستگان آموزش و پرورش یزد تنها کانونی است که درکشور مستقل می باشد.

            آقای خباززاده : عضوشورای شهریزد ضمن تبریک و برشمردن اوصاف معلمین زحمتکش بویژه بازنشستگان گفتند باید در تصمیم گیری به چند نکته اشاره نمود 1 –لزوم  احداث یک پارک بنام  بازنشستگان تا شامل کلیه بازنشستگان ادارات و سازمانها و ارگانها دیگر نیزگردد.2 – برنامه ریزی برای استفاده از تجارب بازنشسته ها، زیرا علاوه بر رفع نیازهای متداول و موردی،  برای فرد نیز ازلحاظ شخصیتی حرکتی خدا پسندانه محسوب می شود.3 – ترتیب برنامه های پیاده روی ، کوه پیمائی، که علاوه بر ایجاد نشاط و سلامتی بازنشستگان موجب وحدت اجتماعی آنان نیز می گردد.......

             آقای کاشفی عضوشورای شهریزد:  پیشنهاد دادند تا این تعامل و همفکری و همکاری با محوریت کانون بازنشستگان  و در کنار شورای شهرباشد.

           آقای مهندس پاکنژاد  عضوشورای شهریزد: گفتند منهم فرهنگی محسوب میشوم زیرا پدرم در ابتدا یک معلم بودند و بعد پزشک شدند.معلمین و بویژه بازنشستگان فرهنگی در جامعه بسیارتاثیرگذارند آنها میدانند چگونه انسجام ایجاد کنند و چگونه در هرزمینه مساعدت و یاری نمایند لذا باید به امور آنان رسیدگی گردد.

            خانم وزیری   عضوشورای شهریزد: گفتند بیش از 95/ از مردم در ارتباط با آموزش و پرورش می باشند بازنشستگان بویژه فرهنگیان در تمام امور بسیار تاثیرگذارند و  من این تاثیر پذیری رادرهمایش دبیرستان ایرانشهر یزد درسال 1382 بهمت و تلاش و کوشش آقای شهسواری و تیم برگزارکننده دیدم که چگونه پزشکان و متخصصان داوطلبانه حاضر به ارائه خدمت در تمام زمینه های تخصصی خود برای فرهنگ وبرای شهرشان بودند.

         آقای سپنتا نیکنام  عضوشورای شهریزد: گفتند من خود ازیک خانواده فرهنگی می باشم و تاثیر کلام و حرکت مثبت اورا درجامعه می شناسم وهرروز همگی شاهد تحولاتی که توسط فرهنگیان صورت می گیرد هستیم . پیشنهادات آقای خباززاده عالیست شورای شهر هم ازجهت تبلیغات و نیرو و امکانات مالی و......میتواند مساعدت نماید، لذا بهتر است تا مصوبه ای در این زمینه فی المجلس داشته باشیم تا سریعتر کار انجام گیرد.

         آقای رادمنش عضوشورای شهریزد: گفتند با توجه به پیشنهاد آقایان خباززاده و نیکنام وبیانات جنااب شهسواری یکی از فعالان و زحمتکش در تاریخ مدیریت آموزش و پرورش و کانون بازنشستگان آموزش وپورش یزد  گفتند، بمنظور همکاری با کانون بازنشستگان برای  اتمام هرچه زودتر کار محوطه سازی کانون و همکاری در برگزاری همایش بزرگ فرهنگیان پیشنهاد 15 الی 20 میلیون اعتبارنموده و افزودند بهتر است تفاهم نامه ای درزمینه ورزش و دیگر امور با کانون امضاءگردد.

          آقای مدرسی: ما باید برای هربودجه ردیف و قانون داشته باشیم فی المجلس تصمیمی گرفته نمی شود بعدا کار به بن بست می خورد بایداز آموزش و پرورش بخواهیم از200میلیون تومانی که به آنها داده ایم،  20میلون را بکانون اختصاص دهند این پیشنهاد با مخالفت خانم وزیری آقای رادمنش، وعده ای از اعضاء حاضرقرارگرفت . 

       آقای ابدی: به بازنشستگان فرهنگی با توجه به شان  ومنزلتشان باید امکانات رفاهی و تفرجگاهی وپارک مانند سایر ملل پیشرفته در نظر گرفت چون صحبت از پارک شد کانون بازنشستگان مجموعه ای را در ساختمان کانون اعم از محوطه سازی کتابخانه ورزشی و تفریحی بوجود آمده است با توجه به صحبتهای آقایان رادمنش خباززاده، پاکنژاد وبقیه حاضرین باید  خدمات متناسب با شئونات باشد.

         مرآت که در ابتدای جلسه گزارشی از همایش پیشکسوتانن فرهنگی در سه مرحله ارائه نموده بود وقت صحبت  مجدد خواست و گفت آقای شهسواری در ابتدا گفتند ما نیازمند نیستیم و کرامت و شان معلم همه جا مدنظربوده و هست.  آمده ایم تا درکنارتان کاربرایر مردم ، برای شهر و برای خدا انجام دهیم . اعضاء محترم مستحضرند که  پیشنهاد همکاری برای اتمام تعمیرات از خود شماها بود و ما به احترام  آقای رادمنش فرهنگی محترم درمورد  15 الی 20  ملیون پیشنهادی ایشان چیزی نگفتیم اما اینکه کانون را به آموزش و پرورش که خانه خودمان است و خبر از مشکلاتشان داریم ارجاع دهند نمی پسندیم ما فرهنگیان بدون درخواست از کسی در دوران بازنشستگی با تمام توان، تمام وقت و بدون چشم داشت برای کشور و شهرمان در حد طاقت خود خدمت رسانی  نموده و منبعد نیز ادامه خواهیم داد.        درج عکس بسبب مشکلات پرشین بلاگ مقدور نمی باشد.

..............................................................................................................      

            بنام خدا عصر دوشنبه  15/2/94  ساعت 6 بعداز ظهر جناب آقای شهسواری رئیس هیئت مدیره کانون بازنشستگان آموزش وپرورش به اتفاق آقایان محمد بابائی مصلائی و محمدرضا طاقه باف از پییشکسوت فرهنگی آقای علی یاسائی دبیرشیمی دبیرستان های یزد درمنزل ایشان دیدار بعمل آوردند دراین نشست معنوی حاضرین به شرح خاطرات شیرین کلاس و مدرسه به دبیری جناب آقای یاسائی پرداختند. آقای شهسواری از قانع بودن و اخذ کمترین دستمزد اضافه کاری توسط ایشان تا جائیکه موجب اعتراض دیگران شده بود اشاره نمودند . بیان این خاطره بیانگر مناعت طبع و شان و منزلت فرهنگی نامبرده میباشد از خدای قادر متعالی طول عمر توام با سلامتی برایشان آرزو داریم.

 ....................................

           درساعت 7بعدازظهر   15/2/94   به اتفاق نامبردگان بالا و با هماهنگی و همراهی آقای علی جمالی از خانم نصرت عیاره فروش یکی از فرهنگیان مطرح که در بزرگداشت روز معلم در زمان آقای باغستانی فیلمی ازتلاش وکوشش ایشان در فرهنگ یزد تهیه ودر مراسم پخش شده بود در بستر بیماری عیادت بعمل آمد وی همسر فرهنگی محترم آقای حسین بهبویه می باشند و مبتلا به سرطان سینه و خون هستند که از خدای قادر متعال علاوه برشفای همه بیماران، بالاخص همکاران و بویژه مریض منظور را داریم                        ...................................................................................................................

بنام خدا 9صبح جمعه 11/2/94  مجلس جشنی به میزبانی آقایان مهندس غلامعلی سفید و مهندس علی اکبراولیاء و.....در محل هتل ایرانگردی جهانگردی یزد با حضور معلمان و دبیران و همکلاسان دبستانهای (.....و........و......) و دبیرستانهای(.....و .....و.....و....) یزد بر پا شد. در این نشست علاوه برپذیرائی و اجرای موسیقی و سخنرانی، نکات ارزشمندی در سخنان مهمانان و میزبانان بود. چقدر خوب بود بمنظور اشاعه و بستر سازی برای جوانان بنحو  شایسته ای گزیده ای از این پیامها و مطالب در دسترس دانش آموزان و دانشجویان جهت بهره برداری بیشتر قرار می گرفت. سخنرانان بترتیب

1 - آقای مهندس سفید:  ضمن خیرمقدم 2 – آقای مهندس اولیاء: ضمن خیرمقدم هدف3 - آقای اکبر قلمسیاه:  مجلس را محفل انس4 - آقای.....زمانی: 5  - آقای جلیل طیبات: 6 - آقای .....نبوی زاده:  7- استاد در بیانتی  8  - آقای دکتر ......توحیدی فر:  9 - دکتر کاظمینی  10 - شیرزاد:  آقای نبی پور 11 -  آقای احمد مضطرزاده  12 - آقای دکترحمید رضاصالحیه یزدی  13- استاد حسن حکیم علائی

       جمع حاضر قرار گذاشتن 4 بعد از ظهر بعیادت آقای فاطمی دبیر جغرافیا به بیمارستان گودرز و سپس به عیادت آقایان رستگاری و صادقی دبیران بیمار خود بروند.ضمنا تفاهم نامه ای با آقای شیرزاد برای رسیدگی و درمان معلمین و خانواده هایشان با کلینیک صبا بسته شد.

.......................................................................................................................

           28مهر93 دومین مرحله از همایش پیشکسوتان آموزش وپرورش استان یزد به تعداد 1000نفراز متولدین شهریور1323 تا شهریور1328 در تالارمرکز تربیت معلم شهید پاکنژاد یزد با حضور جمع کثیری ازمسئولین منجمله آقایان سیدمحمد میرمحمدی استاندار،غلامعلی سفیداستاندارسابق ورئیس مجتمع دانشگاهها ومجتمع آموزشی جواد الائمه امیرحسین رادمنش وسرکارخانم یادگار عضو شورای اسلامی شهرو............راس 9صبح با سخنرانی وتعریف خاطره و موسیقی شروع وباصرف نهار پایان یافت. 

              لازم است از همکاری صمیمانه اپراتور118 مخابرات و کلیه افرادیکه مرا در پیدا کردن همکاران یاری دادند تشکر نمایم.

               ازجناب آقای محمدرضا ملک ثابت بجهت اعزام تیم فیلم برداروعکاس قدردانی نمایم

                                                                                          نوشته شد درجمعه30مهر93      

................................................................................................................................

             راس ساعت 30/18 روز29 مهر93 درتالارفرهنگسراری شهرداری یزد همایش شهرداری درگذرزمان برگزار شد دراین همایش علاوه برخیرمقدم توسط آقای مهندس محمدرضا عظیمی زاده شهرداریزد و سخنرانی ها وپخش کلیپ های متعددی، حضورشهرداران قدیم یزد و خانواده هایشان و نیز تعریف خاطرات آقای رضا سخندان شهرداریزددر سال 1341 از جذابیتی خاص برخورداربود.

                                                               

          درپایان مراسم علاوه براهداء تندیس به شهرداران سابق و یا خانواده هایشان من وسرکارخانم اقدس بقائی هم بی نصیب نمانده ومفتخر بدریاقت آن شدیم که بدینوسیله ازآقایان شهردارمحترم یزد ورئیس روابط عمومی مهندس محمدرضا شفیعی کمال تشکر وامتنان را دارم.

                                                                                                  نوشته شد درجمعه30مهر93   

..................................................................................................................................... 

          دانستنییها

نویسنده: بی بی زینب مرآت - ۱۳٩٢/۱۱/٢۶

مواظب باشیم که وارث سیاره زمین عقرب ها نباشند

  

                          1                                                         2                                                                                                                                                     

      

                               3                                                      4

 

                                                5

در صورت بروز یک جنگ هسته ای عقرب هازمین را به ارث می برند.

نویسنده:ژان ژاک بارلوی.گزیده ای از مجله شکار وطبیعت فروردین 1355  ص 2

          در بیابان برهوتی که پس از فاجعه جنگ اتمی پدید می آید ، عقرب ها فرمانروائی خواهند کرد . آیا زمین روزی به "سیاره عقرب ها " تبدیل خواهد شد؟؟

اگر یک روز یک فاجعه هسته ای دامنگیر بشریت شود ،تمامی زندگی در روی کره زمین از میان نخواهد رفت .انسان ها و بیشتر مهره داران نابود خواهند شد،ولی خیلی از بی مهرگان زنده خواهند ماند ،از جمله حشرات – هزار پاها و عقرب ها .

البته امیواریم که عقل ودرایت انسان ها مانع از بروز چنین فاجعه ای بشود و بشریت خودش را نابود نسازد .ولی بهر حال از لحاظ بررسیهای علمی ،مقاومت فوق العاده زیاد برخی از موجودات زنده در برابر اشعه اتمی جالب توجه و قابل تحقیق است ، واین "مقاومت در برابر رادیو اکتیویته " هم اکنون در بسیاری از آزمایشگاهها تحت مطالعه قراردارد . این تحقیقات بیشتر روی "آرتروپودها"وبویژه عقربها صورت میگیرد.برای اندازه گیری درجه مقاومت عقربها در برابر رادیو اکتیویته، آنها را در یک محفظه مدور از جنس کبالت قرار دادند.بعداً موجودات مختلف را در همین محفظه قراردادند و مقدار تشعشعی را که طی مدت 30روز پنجاه درصد این موجودات را از بین میبرد،حساب کردند.این مقدار تشعشع را "مقدارمرگ آور 30-50"نامیدند. درمورد عقرب ها،این مقدار قراردادی بر حسب گونه های مختلف بین 60000تا 80000رونتگن متغییر است (رونتگن واحد تشعشع اتمی است).

در مقام مقایسه باید گفت که "مقدارمرگ آور30-50"برای انسان فقط 650رونتگن است،یعنی صدبرابرکمتر از عقرب !عقرب ها جانوران بسیار مقاومی هستند،بطور مثال کشتن یک عقرب کار بسیار دشواری است .عقرب میتواند به مدت یک روز کامل در آب دوام بیاورد و طی یک مدت بسیار طولانی روزه بگیرد:یک ماده عقرب میتواند به مدت سه سال بدون کمترین غذائی زنده بماند!شاید مقاومت عقرب ها در برابر تشعشعات بدان سبب باشد که آنها از نخستین اعصار پیدایش زمین به همان صورت اولیه خود باقی مانده اند.قدیمی ترین فسیل های شناخته شده عقرب ، که به عصر "سیلورین"،یعنی اوائل دوران اول زمین شناسی تعلق دارند ،خیلی شبیه گونه های امروزی هستند.

حال برای اینکه انسان فروتن تر و هشیارتر باشدوپیش از پدید آوردن یک فاجعه هسته ای ،درباره عواقب اعمال خود خوب بیاندیشد. وکاری نکند که وارث سیاره زمین عقرب ها باشند../نویسنده ژان ژاک بارلوی

متن و عکس برگرفته از وبلاگ کلوت لوت از اکبرهمدانیان وبا تشکر از ایشان

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 رفع بوی سوختگی ونا مطبوع درساختمان

یک پیش آمد سبب شد تا مطلب زیر را در گوگل جسجو و گزیده ای از آن را با توجه به نیاز در وبلاگم بیاورم

 با تشکر ازسایتهای hamshahrionline.ir/details/37891Cached و forums.patoghu.com/thread24969.htmlCached  و haydarabbasi.persianblog.ir/post/99Cached

 رفع بوی سوختگی ونا مطبوع درساختمان

 1- ابتدا، ماده سوخته را به بیرون منتقل کنید

 2- تمام درها وپنجره ها را بازکنید

 3 - پنکه، تهویه، کولر و هواکش را روشن کنید

 4 15  تا 20 عدد میخک یا دارچین را در کمی آب در قابلمه ای به مدت نیم ساعت بجوشانید.

 5 -  دو پیمانه سرکه سفید را با مقداری آب بجوشانید.

 6 - درگوشه هایی از منزل پنبه آغشته به این مواد را قرار دهید.

 7 - لیموترش را نازک برش بزنید و در آب بجوشانید

 8 - برش های پیاز را با  آب در چند قسمت  قرار دهید

 9 -  چند تکه از زغال را در جاهای مختلف  قرار دهید.

 10 - چند عدد میخک را داخل کاسه‌ای فلزی حاوی آب بریزید و در جاهای مختلف  قرار دهید

  11- حرارت‌دادن جعفری در تابه‌ای کوچک به مدت 5 دقیقه بوی نامطبوع را رفع  و فضا را عطرآگین می‌کند.

رفع بوی سوختگی در مایکروفر، پس از تمیز کردن با آب، پودر قهوه را در مایکروفر به مدت یک شب قرار دهید.
 رفع بوی مواد شوینده ها، حمام‌، سرویس‌های بهداشتی، تلفیق چندبوی شوینده همراه با بخار آب، اسیدها و سفیدکننده‌ ها.

  2 - چند کبریت یا یک عدد شمع را در محیط روشن و چند دقیقه صبر کنید.
کاهش بوی رنگ درنقاشی ساختمان:
1
سطلی آبی را در اتاق رنگ زده بگذارید.
2
به یک قوطی رنگ، 2 قاشق چای‌خوری وانیل بریزید.
3
چند تکه سیب خوراکی را درمکان رنگ زده قرار دهید.

 برطرف کردن بوی سیگار
1
چند عدد شمع در خانه روشن کنید.
2
مقداری سرکه ،  در جا‌های مختلف خانه قرار دهید.
3
پارچه ای حوله‌ای را در محلول مساوی آب گرم و سرکه  آغشته کرده خوب بچلانید و بالای سر مرتب تکان دهید تا دود و بوی سیگار از بین برود.
4
چند عدد زغال روشن را در نقاط مختلف خانه قرار دهید.
راه‌های عطرآگین ‌کردن خانه
برای ازبین‌بردن بوی ناخوشایند از اسپری‌های خوشبو کننده و بوگیرها ی متداول در بازار استفاده کنید.

 تهیه: بوگیر و خوشبو کننده
1 - 2 قاشق چای‌ خوری جوش‌شیرین در 2 پیمانه آب حل کرده ،  در هوای اتاق اسپری کنید.
2
  1  یا 2 قطره از اسپری یا عطر مورد علاقه‌ را روی حباب لامپ گرم چراغ که خاموش است قرار و چراغ را روشن کنید

 3 کمی وانیل در کاسه‌ آب بجوشانید.

 4 ، در شومینه پوست پرتقال، لیموترش و نارنگی را به مرور در آتش بسوزانید.

////////////////////////////////////////////////////

چرا لیمو شیرین تلخ میشود

با تشکر و برگرفته از www.novindiet.net ›

علت تلخی لیموشیرین، وجود موادی به نام نارنجین و لیمونین است.هر چه مواد قلیایی در یک ماده طبیعی مانند میوه بیشتر باشد، میوه اگر برش بخورد و در معرض هوا قرار گیرد، طعم آن به تلخی می‌گراید.هنگامی که لیموشیرین را برش می‌زنیم، لیمونین و نارنجین موجود در آن با اکسیژن هوا ترکیب شده و تلخ می‌شود.در بین مرکبات، نارنج و لیمو هر دو این خاصیت را دارند و هر چه درجه شیرینی یک میوه بیشتر باشد تلخی خود را بیشتر نشان می‌دهد. تلخی این میوه اثر منفی بر سلامت و دستگاه گوارش انسان ندارد و این ویژگی جزء طبیعت این میوه محسوب می‌شود

/ 4 نظر / 238 بازدید
علی

بسیار زیبا بود. قدردان تلاشهای بی وقفه شما هستیم. میرحسینی 09199911181-7264663 راستی یک نکته اگر عکس قدیم یا جدید میدان شاه دارید مرحمت فرمایید تا بنام خودتان در این مدت زمان باقیمانده به چاپ رسانم. مطلب در آستانه چاپ دارم. سپاسگزارم

محسن

سر کار خانم مرآت بنده از وبلاگ خوبتان دیدن نمودم. خداوند به شما توفیق عنایت نماید که در جهت فرهنگ و بخصوص ارج نهادن و شناساندن پیشکسوتان عزیز به نسل امروزی زحمت کشیده اید.

سلام برای اولین بار و به طور اتفاقی به این وبلاگ بر خوردم.تعجب کردم.بسیار عالی و خوب کار شده است .خودم سالهابود که در زمینه تاریخ و به خصوص تاریخ فرهنگ یزد با موسسه ریحانه که منجر به چاپ مشاهیر یزد شد همکاری داشتم و هم چنین دیگر جاها و..... از اینکه می بینم که سر کار عالی با دقت عکسها و تصاویر را گرد آوری نموده و حتی نقل قول ها را به دقت بیان نمودید . نشانه علاقه و دقت بسیار بالای شماست. متاسفانه بساری از همین تاری خها به خصوص تاریخ شفاهی یزد با مردن شخصیت های آن در حال از بین رفتن است. اقدام شما گامی بسیار بلند و ارزشمندیست در جهت حفظ و ثیت این خاطرات. بنده به سهم خویش ضمن تشکر از سعی و تلاش شما از هرگونه کمک و همیاری به شما دریغ نخواهم ورزید. با تشکر . علی محمد فخارزاده

لیلی حفار

سلام ، خدا قوت واقعا احسنت به این همه پشتکار و تلاش جای شعرا و شعرهاشون خالی بود شعرایی مثل فرات، ریاضی وخیلی های دیگه باز هم ممنون از مطالبتون در ضمن من عاشق عکس هستم از اونها هم خیلی خوشم اومدواقعا دستتون درد نکنه