خاطره شیرین از نوروز 1391

بنام خدا

خاطره ی شیرین از نوروز 1391

                   ساعت 10 صبح روز هفتم فروردین،به اتفاق  هیئت تحریریه ی هفته نامه ندای یزد(آقایان:اصغرخوشنام حسین  سماوات ،محمود خرم فر،حسین چیتی،عباس لطف محمدی، مهندس عباس سوزنی،یدالله فرمایشی وشهریارهیربد ) برای عرض تبریک سال نو به سرای جناب محمد علی خان عسکری کامران رفتیم ، حال و هوای خانه استاد با چشم انداز ورایحه دل انگیز آجرهای آب پاشی شده ، جلوه ی خاصی برای حاضران فراهم آورده و شگفتی عجیبی داشت ، آن شمیم روح نواز و آن فضای خاطره انگیز مرا به دنیای شیرین کودکانه در خانه دوپدربزرگم درمحله بیدآباد و خلف باغ کشانده بود خانه ای ازخشت وگل وآجرباحوضی بزرگ وباغچه هائی پرازگل وگیاه بااتاق هائی تودرتودراطراف حیاط برای زندگی درچهارفصل سال به انضمام  کلیاس ،تالار، خروجی، ارسی، سه دری، پنج دری، مهتابی، شرفی هشتی و.....، که چشم اندازی زیبا بوجود آورده بود.

         آقای خان و برادر زادگانشان،مهدی­­­آقا ­و محمودآقا متبسم، در راهرو منتهی به اتاق به استقبال آمده بودند.بیانات جذاب پیرفرزانه که نشان از احترام به بزرگان شهر و پیوند با گذشته داشت، ازشیرینی­ ها وآجیل های متنوع و میوه­های رنگارنگ، به مذاق مهمانان شیرین تروگواراتر می نمود.ازمحضری کسب فیض می کردیم که هرچه بیشتر می شنیدیم عطش دانستنمان بیشتر می شد.

      استادعسکری کامران ازمفاخر بزرگ و یکی ازنویسندگان زبر دست شهر یزد می باشندکه باتوجه به بزرگواری و تواضع درخورتحسین،کمتر درمجامع عمومی حاضر واکثراً در محافل انس خانوادگی و دوستان خاص، شرکت و حاضران از محضرپرفیضشان مستفیض  می گردند.

            شادروان محمد تقی خان با یاری برادرشان محمدعلی خان هفته نامه وزین ندای یزد را درسال 1363تاسیس نمودند لیکن با کمال تاسف  بعد از ده سال کار فرهنگی به دیدار حق شتافتند و از آن پس ندای یزد با تلاش سه فرزند برومند وجوانشان آقایان محمد، محمود ومهدی خان با همکاری تنگاتنگ پرسنل زحمت کش و با رهبری صمیمانه و، عالمانه استاد بکارخود ادامه داد تاآنجاکه ، آوازه ندای یزد نه تنها در کشور بلکه در اقصی نقاط جهان رساتر گشته و علاقه مندانش آن را بعنوان یک نشریه  کاملاً فرهنگی با اصالت و رسالت جهت معرفی چهره های زحمت کش وماندگار دیارمان می شناسند.

               می دانیم هستند عزیزان فرهیخته ای که در پی کسب شهرت و نام و نشان نبوده، بلکه آرمانشان تنها خدمت و ارج نهادن به زحمات دیگران است. باشدکه ره پویان نسلهای بعدی که در پی شناخت چهره های ماندگار و خدوم دیارشان  می باشندبتوانند ازحاصل زحمات بهره برده وازمنابع معتبربه یادگارمانده استفاده نمایند.   

           بسی شادمانم که با افتخار حضور در گروه هیئت تحریریه توانستم دراین شادباش عیدانه شرکت کرده واز بیانات سراسر جذاب وپرنغزو داهیانه دانشمند بزرگوار بهره مند شوم.به راستی که حافظ چه زیبا سروده:

                     گهر پاک بباید که شود قابل فیض          ورنه هرسنگ وگلی لؤلؤ و مرجان نشود

دراین دیدارمحمد علی خان درجواب پرسش آقای شهریارهیربد ازهیئت تحریریه که توصیه استاد رادرجهت تحول مطالب نشریه ندای یزد،خواهان راهنمائی ایشان  شدند، مطالبی فرمودند که چکیده­ای ازآن بشرح زیراست:

         امروز باتنوع کانالهای تلویزیون، وجود ماهواره­ واینترنت وسایروسائل ارتباط جمعی اخبارجهان بسرعت به آگاهی مردم می رسد لذا یاید، پیوند باگذشته­ها را با شناخت بزرگان شهرمان که فراموش شده­اند حفظ کرد. باید کاری برای شهرانجام داد . بانگاهی به گذشته به این نتیجه می­رسیم که دولتها به اندازه مردم کارنکرده اند مثلا سازندگان مزرعه­های یزد را نمی­شناسیم ؛ عده زیادی به آبادی دهات وقصباتی پرداختند که ازآنان بی اطلاع هستیم. افرادی ازلحاظ هنری مطرح اند که از آنها خبری نداریم. نشریات باید دراحوال شخصیتها، بزرگان وهنرمندان گمنام، اما توانمند که زحمت مردم راکشیده وشناخته شده نیستند بپردازند، مثلا برخوردارها،علاوه بر یزد درشهرها واستانهای دیگرکشورمنجمله درکرمانشاه کارهای بزرگی انجام داده اند. امیرخان ومصطفی خان کراوغلی که به ترتیب درعلم ریاضی وتسلط به زبان انگلیسی شهره بودند. رشتی ها دراحداث چاه، قنوات و7 پارچه آبادی(قاسم آباد ورحمت آبادومریم آباد و........تنها یکی را برای وراث خود گذاشتند. مجتمع ادارات، دربلواردانشجونمونۀ بارزی ازامورخیریه آنهاست. فرخ خان نقاش ازنسل فتحعلیشاه درعهد وی به یزد تبعید گردید وبعدها ساکن این شهر شد آثارهنریش درخانقاه مودت واقع درمحله میدان خان وکارهای ماندگاردیگرش در......... و ............هنوزمعتبروارزشمند است،( امروزازبی بی فاطمه گلشن ملقب به مروج ازمحله سرسنگ جزچهارراه فاطمیه اسمی ازمسجد و حمام وآب انباروکارهای خیرش، نیست.نگارنده) خادمانی مانند مرتاض­ها، هراتی­ها،صراف زاده­ها،و........ بخاطرکارهای خداپسندانه شان باید ازآنها یاد شود.

          اقلیتهای مذهبی دریزد هم مانند کلیمیان (ازقبیل حریدیم­­­ درمهندسی، شامخ­ درپزشکی، خاکشوری­ درعلوم فیزیک فضائی نگارنده)، ویادکترمرسلین وآرمنوآیدین به ترتیب درپزشکی و فرهنگ وآبادانی وآموزش وگره گشائی، یزدی های سالخورده هنوز آنان را بیاد دارند.

               خدمات زرتشتیان یزدی دربیشترابعاد خدمت رسانی درجامعه کاملا مشهود است، مانند مارکارومؤسسه اش درامور فرهنگی،عمرانی، اجتماعی، رفاهی، (تفریحی واین اواخرافتتاح پارک بزرگ مارکار که شهرۀ شهراست.نگارنده) جمشید امانت­ درکشاورزی وکارهای عام المنفعه مانند اهداء90هکتارزمین خلدبرین اززمینهای مزرعه پدرش اردشیرو....یگانگی ورستم گیو که خدماتشان درمجلس به مردم وآبادانی درشهربرکسی پوشیده نیست، (صداقت­ درعمران، سروش لهراسب­ وخانصاحب­ ومسترخدابخش و مانکچی درفرهنگ نگارنده) و........درجای جای این شهرچون الماسی درخشان زینت بخش خدمت رسانی به عام وخاص بوده و هست.

          لذا باید همت کرد وبا یاری همدیگر نام این بزرگان اصیل راکه ازصمیم قلب برای شهرشان مایه گذاشته اند تا یزد ویزدی دارای اعتبارگردد را دوباره زنده نمود وآنان رابه نسل جوان وآیندگان بهتر آشنا کرد تاالگوی رفتار در زندگیشان گردد

               بازهم درروزهای آینده درادامه همین مطلب، اشاره ای خواهم داشت به دیگر توصیه های ارزشمند استاد

 استاد محمد علی عسکری کامران دانشمندی وارسته از دیار یزد

           استاد محمد علی عسکری کامران  فرزند مرحوم غلامحسین خان عسکری کامران از روزنامه نگاران ونویسندگان یزد است . نیای بزرگ او محمد تقی خان یزدی حاکم یزد در دوره زندیه و اوایل دوره قاجاریه بوده است  . او  حاکمی نیکوکار و متدین بوده و آثار خیریه بسیاری از او به جای مانده است که از جمله به مدرسه علمیه خان یزد می توان اشاره کرد.

     استاد محمد علی عسکری کامران در سال 1313 هجری شمسی در یزد متولد شد و در یزد به تحصیل پرداخت. وی تحصیلات عالی را در رشته امور اجتماعی و روابط عمومی دنبال کرد و موفق به اخذ لیسانس  از دانشکده علوم ارتباطات تهران گردید و پس از آن به همکاری با مطبوعات  پرداخت ودر بسیاری از نشریات پایتخت مقاله نوشت.  آنگاه در دبیرستان های یزد به تدریس پرداخت و عمر خود را صرف تعلیم و تربیت نوجوانان شهر خویش نمود.

          استاد اغلب اوقات خود را به مطالعه و تحقیق می گذراند و در ادبیات و تاریخ و علوم اجتماعی و ارتباطات دارای اطلاعات گسترده است و در روز نامه نگاری نیز خبره و صاحب تجربیات با ارزش است. ایشان چند سال پیش موفق به گرفتن امتیاز روزنامه اتحاد ایران شد و دو سه شماره از آن را منتشر کرد ولی به علت مشکلات مالی موفق به ادامه کار نشد.

       او مردی خوش مشرب و وارسته و سرشار از صداقت و صفا و مظهر عطوفت و مهربانی است . او شاعری تواناست و چون دیگر شاعران طبعی لطیف و حساس دارد ومقدار کمی از شعرهای او در کتاب تذکره شعرای یزد چاپ شده است که بر ذوق و قریحه او در شعر گواهی می دهد. استاد عسکری کامران مردی فروتن و متواضع است که از شهرت و ناموری دوری جسته و حتی مقالاتش را بدون نام خودش منتشر می کند. از سال 1363 که برادر بزرگوارش مرحوم محمد تقی عسکری کامران  هفته نامه ندای یزد را منتشر کرد او مخلصانه در کنار برادر صدها مقاله و مطلب مفید نوشت و پس از درگذشت برادر بزرگوار خود به یاری برادرزادگان خود شتافت تا در انتشار ندای یزد وقفه ای ایجاد نشود.

       از جمله مقالات خواندنی او شرح حال آیت الله میر سید علی حائری یزدی از علمای مشروطیت و فرزند برومند او سید ابوالحسن حائری زاده از نمایندگان شجاع مجلس شورای ملی و از یاران آیت الله کاشانی است.  این مقاله طولانی که خود حکم یک کتاب تحقیقی  را دارد و زوایای مکتوم و ناپیدای تاریخ معاصر ایران را روشن می کند . این اثر ارزنده  متاسفانه هنوز چاپ نشده و ای کاش صاحب همتی پیدا شود این اثر ارجمند را به چاپ برساند. همچنین ایشان سلسله مقالاتی در شرح احوال و آثار خیریه و باقیات الصالحات پدران خود در هفته نامه ندای یزد به جاپ رسانده که آن هم خواندنی است و لازم است که به زیور طبع آراسته شود. استاد عسکری کامران ستون های ثابتی در ندای یزد داشته اند – به نام چشم ها می بینند که ... – و در آنجا به بیان مشکلات مردم چه در مسائل جزئی و چه در سطح کلان و ملی می پرداخته اند.  در این ستون به تاریخ یزد و میراث تاریخی و طبیعی یزد توجه زیاد نشان داده شده و نسبت به دزدی و غارت  و یا تخریب آثار تاریخی و نابودی قنوات یزد و خشکسالی ومشکلات روستائیان یزد هشدار داده شده و یا از اقدامات مفید و موثر مسئولان و مردم در عرصه فرهنگی و اجتماعی تشکر و تقدیر شده است.

برای سلامتی این استاد   ارجمند  دعا می کنیم و به زودی برخی از مطالب ارزنده ایشان را تقدیم مخاطبان گرامی می کنیم

 + نوشته شده در  جمعه چهارم اسفند 1391ساعت 23:36  توسط غلامرضا نصراللهی

 

/ 2 نظر / 297 بازدید
علي محمد ميرحسيني

با درود فراوان.نمي دانيد چقدر خوشحال شدم از اينكه از جناب عسكري كامران ياد كرديد. از آن مهمتر اينكه چراغ پيشكسوتان را با ثبت اين مطالب روشن داشته ايد. خيلي دلم مي خواست وقت و پول كافي داشته باشم تا بتوانم مطالب تاريخي يزد را جمع آوري كنم. خدا را شكر مي كنم كه در حد وسع خويش كوشيده‌ام. بسيار وبلاگ زيباييست و خيالم راحت شد كه يكي هست كه اين بار سنگين را با علاقه به دوش بكشد. خانم مرآت از صميم قلب به شما خسته نباشيد مي‌گويم. نميدان آيا با آقاي مرآت كه در زمان پهلوي اول مدير دبيرستان ايرانشهر بوده اند هم نسبتي داريد يا خير؟

با عرض سلام و ارادت بسیار نسبت به شما استاد عزیز بسیار خرسندم که توانستم بعد از سی سال دوباره عکس استاد مهربانم را ببینم و از حالشان جویا شوم البته احوال پرسان از راه دور از طریق دوستان بوده ام امیدوار سالیان سال خبر سلامتی شما به ما برسدشکوفه انصاریاز شاگردان دهه 60در دبیرستان مسرتی تفت